Resultat Svenska Triathlonligan 2015

Resultat finalen i inomhustriathlon 21 mars 2015

(inofficiellt SM)

Damer, final (damerna sprang med 4% lutning på löpbandet)

Place Bib Racer name Gender Finish time
1 3 Jenni NilssonIF Mantra Sport  F 12:19.9 -
2 7 Eva Marie WergårdLidingö Triathlon  F 14:12.7 +1:52.8
3 5 Camilla LandénStockholm City Triathlon  F 14:13.1 +1:53.2
3 8 Sara BergströmTeam Triathlon & Multisport  F 14:13.1 +1:53.2
5 2 Eleanor Glans LiljaSK Ran  F 14:23.2 +2:03.3
6 6 Charlotte GustafssonTeam Cykelcenter Södertälje  F 14:42.2 +2:22.3
7 4 Lotta ReimertzActic Lund  F 15:20.1 +3:00.2
8 1 Cecilia GyllanderStockholm City Triathlon  F 15:31.2 +3:11.3

 

Herrar, final (herrarna sprang med 6% lutning på löpbandet)

Place Bib Racer name Gender Finish time
1 4 Jesper SvenssonUddevalla CK Triathlon  M 11:39.1 -
2 5 Oskar DjärvIF Mantra Sport  M 11:46.3 +0:07.2
3 7 Leopold KaftanskiStockholm City Triathlon  M 11:52.2 +0:13.1
4 6 Peter SchröderStockholm City Triathlon  M 12:09.1 +0:30.0
5 3 Jonatan BejmarTerrible Tuesdays Triathlon Club  M 13:15.5 +1:36.4
6 8 Roland LycksellLidingö Triathlon  M 13:21.3 +1:42.2
7 1 Andreas GladStockholm City Triathlon  M 13:29.5 +1:50.4
8 2 Anders EngströmTeam Triathlon & Multisport  M 13:35.1 +1:56.0

 

Damer - lag

Poäng
Stockholm City Triathlon GULD 26
IF Mantra Sport SILVER 23
SK Ran BRONS 20

Herrar - lag

Poäng
Stockholm City Triathlon GULD 52
Uddevalla CK Triathlon SILVER 16
IF Mantra Sport BRONS 15

 

Placering, individuellt, 2015

DAMER

1 Jenni Nilsson IF Mantra Sport
2 Eva Marie Wergård Lidingö Triathlon
3 Sara Bergström Team Triathlon & Multisport
3 Camilla Landén Stockholm City Triathlon
5 Eleanor Glans Lilja SK Ran
6 Charlotte Gustafsson Team Cykelcenter Södertälje
7 Lotta Reimertz Actic Lund
8 Cecilia Gyllander Stockholm City Triathlon
9 Vanessa Hollender SK Ran
10 Helen Wesström IF Mantra Sport
11 Emma Petrini Outdoor Fitness
12 Ewa Wahlberg Uppsala Lk
13 Sibelle Colliander Södertälje Triathlon
14 Hellen Arleij Stockholm City Triathlon

HERRAR

1 Jesper Svensson Uddevalla CK Triathlon
2 Oskar Djärv IF Mantra Sport
3 Leopold Kaftanski Stockholm City Triathlon
4 Peter Schröder Stockholm City Triathlon
5 Jonatan Bejmar Terrible Tuesdays Triathlon Club
6 Roland Lycksell Lidingö Triathlon
7 Andreas Glad Stockholm City Triathlon
8 Anders Engström Team Triathlon & Multisport
9 Donato Campanini Stockholm City Triathlon
10 Matteo Ridolfi Stockholm City Triathlon
11 Christer Öhrn SPIF Triathlon
12 Johan Taube Enskede
13 Patrik Annervi Team Triathlon & Multisport
14 Patrick Malmquist IFK Helsingborg
15 William Nordahl SK Ran

---

 

Ädre info, inför finalen

Alla som kvalat in kommer att erbjudas plats i finalen per inbjudningsmail senast 2015-03-11. Finns du med på listan nedan men har inte fått mail? Hör av dig!

Boende: Alla deltagare, och även anhöriga och annan publik, som vill bo över i Södertälje under finalen, kan boka rum på Quality Hotel Park Södertälje med 20% rabatt för helgen 20-22/3. Priset blir då 704:-/rum & natt, eller 560:- för enkelrum/natt. Uppge koden "Triathlon, Sm final" i bokningen för att få rabatten.

Kvalificerade till finalen 21 mars 2015:

DAMER (direktkvalificerade från respektive deltävling, kronologiskt)

  1. Christina Hultman, Mantra Sport   
  2. Helen Wesström, Lidingö Triathlon
  3. Lotta Reimertz, Actic Lund
  4. Diane Sadic, Stockholm City Triathlon
  5. Jonna Hedbys, Halmstads Triathleterna
  6. Jenni Nilsson, Mantra Sport 
  7. Sara Asp, Terrible Tuesdays Triathlon Club
  8. Camilla Landén, Stockholm City Triathlon
  9. Eleanor Glans Lilja, Ran Triathlon
  10. Julia Pärsson, Halmstads Triathleterna

HERRAR (direktkvalificerade från respektive deltävling, kronologiskt)

  1. Donato Campanini, Stockholm City Triathlon
  2. Peter Schröder, Stockholm City Triathlon
  3. Patrik Malmquist, IFK Helsingborg
  4. Jonas Lerneteg, Stockholm City Triathlon
  5. Anders Engström, Team Triathlon & Multisport
  6. Oskar Djärv, Mantra Sport
  7. Jesper Svensson, Uddevalla CK Triathlon 
  8. Leopold Kaftanski, Stockholm City Triathlon
  9. Ola Persson, klubblös
  10. William Nordahl, Ran Triathlon

    Slutställning därutöver (ej direktkvalificerade)

    De 6 bäst placerade damerna, och de 6 bäst placerade herrarna har tillsammans med de 10 direktkvalificerade damerna och 10 herrarna ovan kvalat in till finalen.

    De högst placerade på listan nedan kommer att erbjudas plats i finalen. Därefter bara om någon ovanför tackar nej. 

    DAMER

    1. Eva Marie Wergård, Lidingö Triathlon, 35 poäng 
    2. Vanessa Hollender, Ran Triathlon, 30 poäng
    3. Charlotte Gustafsson, Team Cykelcenter Södertälje, 23 poäng
    4. Hellen Arleij, Stockholm City Triathlon, 20 poäng
    5. Malin Gauffin, SPIF, 15 poäng 
    6. Agneta Bergman-Fredrikson Lidingö Triathlon, 13 poäng
    7. Emma Johanna Lindgren, Outdoor Fitness, 10 poäng
    8. Therese Ek, Team Triathlon & Multisport, 9 poäng
    9. Emma Petrini, Täby, 8 poäng
    10. Sara Bergström, Team Triathlon & Multisport, 8 poäng
    11. Alexandra Svärd-Molin, Actic Lund, 7 poäng
    12. Susanne H Söderberg, Outdoor Fitness, 7 poäng
    13. Nina Lundgren, Bjäre triathlon, 7 poäng
    14. Sibelle Colliander, Södertälje Triathlon, 6 poäng
    15. Annette Ris, Actic Lund, 6 poäng
    16. Cecilia Gyllander, Stockholm City Triathlon, 6 poäng
    17. Tilde Morin, Team Triathlon & Multisport, 6 poäng
    18. Mette Kolnig, Outdoor Fitness, 5 poäng 
    19. Lotta Bertilsson, Actic Sydpoolen, 5 poäng
    20. Ewa Wahlberg, Uppsala Lk, 5 poäng
    21. Beatrice Almén, Formtoppen, 5 poäng
    22. Josefin Palmén, klubblös, 5 poäng
    23. Camilla Palmquist, Outdoor Fitness, 4 poäng 
    24. Lisa Olsson, IF Rigor, 4 poäng
    25. Caroline Weineson, Stockholm City Triathlon, 3 poäng
    26. Lotta Nord, 3 poäng  
    27. Åsa H Eriksson, Bålsta Skidklubb, 2 poäng
    28. Sofia Arvidsson, Fjärås, 1 poäng 
    29. Cecilia Kennbäck, Uppsala, 1 poäng
    30. Katharina Hillman, Uppsala, 1 poäng
    31. Sara Trolte, Uppsala, 1 poäng
    32. Pia Berglund, Actic Högdalen, 1 poäng

     HERRAR

    1. Matteo Ridolfi, Stockholm City Triathlon, 20 poäng 
    2. Roland Lycksell, Lidingö Triathlon, 20 poäng
    3. Alexander Mårtensson, Halmstadtriathleterna, 20 poäng 
    4. Jani Lassila, Team Colting Coaching, 18 poäng
    5. Andreas Glad, Stockholm City Triathlon, 12 poäng
    6. Jonatan Bejmar, Terrible Tuesdays Triathlon, 11 poäng 
    7. Patrik Annervi, Team Triathlon & Multisport, 8 poäng
    8. Mikael Morin, Team Triathlon & Multisport, 8 poäng 
    9. Cristian Fenichi, Hammarby, 8 poäng 
    10. Tom Vejsholt, Actic Halmstad, 7 poäng 
    11. Ulf Hausmann, Stockholm City Triathlon, 7 poäng 
    12. Fredrik Swahn, Mantra Sport, 7 poäng
    13. Arvid Klingström, Stockholm City Triathlon, 7 poäng
    14. Mattias Andersson, 6 poäng
    15. Henrik Palmquist, Outdoor Fitness, 6 Poäng 
    16. Henrik Westerberg, Södertälje Simsällskap, 6 poäng 
    17. Christer Öhrn, AXA, 6 poäng
    18. Johan Taube, Enskede, 6 poäng
    19. Joakim Jivenius, Bagarmossen, 6 poäng
    20. Christian Segerfalk, Bjäre triathlon, 6 poäng
    21. Stefan Eriksson, Outdoor Fitness, 5 poäng
    22. Andreas Schwyzer, Stockholm City Triathlon, 5 poäng 
    23. P-A Jacobsson, Falkenbergs Trailgrupp RUN, 5 poäng
    24. Daniel Giray, Terrible Tuesdays Triathlon Club, 5 poäng
    25. Robert Berg, SLK Oxelösund, 5 poäng
    26. Emil johnson, IFK Helsingborg, 5 poäng
    27. James Pratt, Team UK Bromsten, 5 poäng
    28. Pål Török, Stockholm City Triathlon, 5 poäng
    29. Ulf Redsäter, Friskis & Svettis Göteborg, 4 poäng
    30. Magnus Eriksson, Team Triathlon & Multisport, 4 poäng
    31. Fredrik Göransson, Team Triathlon & Multisport, 3 poäng
    32. Patrik Hentschke, Stockholm City Triathlon, 3 poäng
    33. Eric Öberg, Triathlon väst, 3 Poäng 
    34. Bo Persson, 3 poäng 
    35. Anders Edgren, IF Superklassiker, 2 poäng
    36. Magnus Nilsson, Triathlon väst, 1 poäng 
    37. Oscar Ek, IK Fyris Triathlon, 1 poäng
    38. Thomas Kraatz, Terrible Tuesdays Triathlon Club, 1 poäng
    39. Marcus Hubrecht, Väsby SS Triathlon, 1 poäng
    40. Thor Hubrecht, Sollentuna, 1 poäng
    41. Magnus Karlsson, Gnosjö FK, 1 poäng
    42. Daniel Skoogh, Halmstadpolisens Iosf, 1 poäng

    Resultat deltävling 10, Actic Simhallsbadet Hbg, 15-03-07

    DAMER

    HERRAR

    Resultat deltävling 9, Actic Simhallsbadet Halmstad, 15-02-21

    DAMER

    HERRAR

    B-FINAL

    Resultat deltävling 8, Actic Högdalen Stockholm, 15-02-07

    DAMER

    HERRAR

    Resultat deltävling 7, Actic Högdalen Stockholm, 15-01-17

    DAMER

    HERRAR

    B-FINAL

    Resultat deltävling 6, Actic Centralbadet Uppsala, 15-01-10

    DAMER

    HERRAR

    B-FINAL

    Resultat deltävling 5, Actic Simhallsbadet Halmstad, 14-12-27

    DAMER

    HERRAR

    B-FINAL

    Resultat deltävling 4, Actic Sydpoolen Södertälje, 14-12-06

    DAMER

    HERRAR

    Resultat deltävling 3, Actic Delphinen Lund, 14-11-22

    DAMER

    HERRAR 

    Resultat deltävling 2, i Actic Högdalen, 14-11-08

    DAMER

    HERRAR

    Resultat deltävling 1, i Actic Sydpoolen, Södertälje, 14-10-18

    DAMER

    1 Christina Hultman, Mantra Sport 13:51.6 
    2 Charlotte Gustafsson, Team Cykelcenter, 15:33.1 
    3 Sibelle Colliander, Södertälje Triathlon, 19:40.1
    4 Lotta Bertilsson, Actic Sydpoolen, 21:23.5

    HERRAR

    Donato Campanini, Stockholm City Triathlon, 12:34.2 
    2 Roland Lycksell, Lidingö Triathlon, 14:44.1
    3 Ulf Hausmann, Stockholm City Triathlon, 17:19.3 
    4 Henrik Westerberg, Södertälje Simsällskap, 17:26.0 
    5 Pål Török, Stockholm City Triathlon, 20:39.9