Förläng sommaren med en härlig simresa till värmen på Rhodos 21-28 september 2025. Två coachade simpass om dagen med simcoachen Matt Hill (ibland Pål Török) på kanten. Vi har en 25-m pool på hotellet, men även varma kristallklara Medelhavet precis intill, så räkna med simning både i bassäng och öppet vatten. Dessutom finns yoga för simmare varje dag med Pål Török och/eller Jenny Eklund. Och inte minst så kan du delta så mycket du vill på cykelresan som går samtidigt, utan extra kostnad. En fin strand finns direkt vid hotellet.
Flyg direkt med Apollo från Stockholm, Göteborg eller Köpenhamn.
Vi bor på Levante - powered by Playitas - på Rhodos östkust. Hotellet ligger perfekt i lugna omgivningar direkt på Afandou-stranden, och har ett generöst utbud av sport- och träningsmöjligheter. Här erbjuds 25-35 ledarledda träningspass per dag och det mesta är kostnadsfritt för dig som bor på hotellet, inklusive hyra av fina cyklar.
På hotellet finns ett välutrustat och fräscht gym med fria vikter, maskiner, cardiomaskiner och en stor stretchyta. Nybyggt utomhusgym för crossfitträning/funktionell träning som vi kallar WOD Box. Två padelbanor och 6 tennisbanor med coachning och gruppspel. Vattensporter som kajak och SUP (stand up paddle board). Mountainbike och landsvägscykel. Därtill hög hotellkomfort och bra mat.
På Levante kan du simma i fin utomhusbassäng (25m) i sol och värme, med coach på kanten för pepp och utveckling, ihop med andra för trivsel och samvaro. Vi kommer att ha minst två simpass per dag, och så klart möjlighet att träna mer på egen hand för den som vill och orkar.
Förutom i 25m-poolen, så kommer vi att simma en hel del i det varma och kristallklara Medelhavet, så ta gärna med våtdräkt också (för säkerhets skull, i alla fall om du är väldigt frusen av dig).
Varje eftermiddag blir det även yoga. Allt för att orka och kunna njuta så mycket som möjligt även nästa dag. En massa andra träningsaktiviteter finns också på hotellet. Här kan du läsa mer om aktiviteterna på Levante och vad som ingår och vad som är mot avgift.
Trevligt sällskap och kunniga, inspirerande simcoacher från Team Snabbare ingår också.
Restider med direktflyg
Stockholm
Göteborg
Köpenhamn
Valbara tillägg:
Vi äter frukost och middag varje dag på hotellet (halvpension), samt köper lunch/fika själva ute på cykelturerna under dagarna, om man cyklar. Det går även att lägga till för Helpension på hotellet, om man är kvar där.
Upplevelsen i centrum
Med Team Snabbare är upplevelsen i centrum, inte prestationen. Du får konstruktiv personlig återkoppling och kommer att utvecklas, bli tryggare, snabbare och mer uthållig i vattnet. Men framför allt kommer du att ha en oförglömlig vecka - det är målet.
Vem kan delta?
Resan vänder sig till dig som har simmat lite, eller mycket, tidigare. Det är inte en grundkurs i crawl, utan du ska kunna simma ett helt pass. Farten i sig spelar dock ingen roll.
All träning du genomför gör du efter dina förutsättningar och på ditt eget ansvar. Ingen annan än du kan känna efter och säga till ifall du t ex borde sakta in eller stå över träningen en dag.
Träningen i öppet vatten sker med ledare antingen i vattnet eller på SUP, eller både och.
Det skadar inte heller om du gillar sol, vatten, träning, äventyr och att umgås med likasinnade i vacker natur.
Matt Hill (överst) och Pål Török (underst) delar på coachandet av simningen. Pål leder även yogan på plats, ihop med Jenny Eklund.
Våra ledare
All träning leds av professionella och populära coacher.
Pål Török & Jenny Eklund är båda yogalärare som du kommer möta på resan.
Praktiska saker på plats
Vi äter middagarna ihop (om man vill så klart). Frukost vid småbord och när man vill. Ofta sitter man ihop några som man just lärt känna. Vi har halvpension och lunch ingår alltså inte (men går att lägga till).
Platser för aktiviteter
Program (cykling, simning & yoga) - OBS! Kan ändras på plats med kort varsel
STANDARD
SPECIAL
21 september - Resdag
28 september - Resdag
Prenumerera på vårt nyhetsbrev för nyheter inom träning och träningsresor.
© 2025 Team Snabbare.
POS and Ecommerce by Shopify